10.SABOR MALIH GLAGOLJAŠA

Objavljeno: Nedjelja, 22 Rujan 2019 Napisao/la Ana Frleta
  1. SABOR MALIH GLAGOLJAŠA

I ove smo godine  sudjelovali u obilježavanju Sabora malih glagoljaša.

 U četvrtak, 19. rujna 2019. prof. Grozdana Franov – Živković osmašima je održala predavanje o velikom hrvatskom glagoljašu, inače rodom iz Bibinja, don Pavli Keru.

Posebno je naglasila njegovo glagoljaško djelovanje. Predavanje je bilo obogaćeno zanimljivim fotografijama, a  prisustvovala je i nećakinja don Pavle, Marija Kero koja je također velika zaljubljenica u glagoljicu. Učenicima je bilo posebno zanimljivo kako su upravao glagoljaši u mnogim našim mjestima obnavljali stare glaagoljske knjige koje su često bile u takvom stanju da su im se znale mrviti u rukama. Uspjeli su ih spasiti, transliterirati tj. prevesti na latinicu te tako sačuvati dio naše povijesti.

Tjedan obilježen glagoljicom nastavio se i u subotu, 21. rujna kada su se održale radionice s temom glagoljice. Glagoljska slova su se ukrašavala, crtala, bojila nazličitim načinima i tehnikama, a sve s ciljem boljeg približavanja i upoznavanja tog starog pisma mladim učenicima. Možda će se jednom i među njima istaknuti neki budući glagoljaš.

NAZIVI RADIONICA

  • Jordana Sikirić i Ivana Sorić,IZRADA NAKITA S MOTIVIMA GLAGOLJICE
  • Nada Režan i Natalija Kero, ALU GLAGOLJICA
  • Marija Vuica, GLAGOLJICA SA SLAMČICAMA
  • Ružica Anušić i Ivana Kero, SVJETLO KOJE SE PIŠE
  • Marina Jelić i Marijana Kandić, GLAGOLJAŠKI MOLITVENIK I SVIJEĆE
  • Miljana Ćavar Radić, GLAGOLJICA U STIRODURU
  • Marijana Pavić, IZRADA PRIVJESAKA / MAGNETA OD PRIRODNE GLINE

                                  

 

Hitovi: 925

Ustanove

Školsko zvono

Korisne poveznice